Bursa TunceLiLiLer Kültür Ve Dayanısma Dernegi


 
AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Nerede Dersim Ermenileri?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
SiLaNMesaj Sayısı : 41
Kayıt tarihi : 24/04/09

MesajKonu: Nerede Dersim Ermenileri?   Cuma Nis. 24 2009, 22:25

Nerede Ermeniler? Eğer Anadolu’nun bu kadim halkı soykırıma uğramışsa, kendisini insan gören Türk ve biz Kürtlerin içinden birşeyler de ölmüştür. Anadolu, Ermeni’yle güneşi karşılayan topraklardı. Anadolu, Ermeni’yle güzeldi. Nerede komşumuz Ermeniler? Ermeni yoksa, orada güneşi eskisi gibi karşılamak mümkün mü? Eskiden dini kaynaklı tüm zorluklarına rağmen Türk, Ermeni, Asuri-Süryani ve Kürt bir aileydi. Ama ne diyor “Enver Paşa: “Ermeniler olmazsa, Ermeni sorunu da kalmaz“. Çağrışım yaptınız mı? Başbakan Erdoğan ne demişti: “Düşünmezsen Kürt sorunu yoktur“. Birbirlerine oldukça benziyorlar.

Hovsep Hayreni’nin topladığı anılardan bana ulaştırılan çalışmasında Dersim Ermenilerine göz atalım. Kanlı Sürgün: “İttihat ve Terakki Anadolu’da Ermeni nüfusu yok etme planının son halkasını hayata geçirecekti. Çarşancak Ermenilerinin temel direği yetişkin erkekler katledilmiş, mal mülk yağmalanmış, güzel kızlar kapışılıp kalan çocuklar Türkleştirilmeye çalışmış, ama yetmemiş gibi, nihai sonuca ulaşmak, yani etnik arındırmayı tamamlamak için kalan nüfusun toplu sürgünü gerekiyordu“. (K. Yerevanyan, Age,s457-467) Devam ederek:

“Benim gördüğüm, yaşadığım, ki bütün Ermeni halkının kısa ya da uzun yollardan geçen tradejisinin tipik bir örneğiydi. Peri’nin son sürgün kafilesinin yola çıkarılma ve imha edilmesine tanıklık eden olarak bu acı hatırayı okuyucuyla paylaşmak isterim. 1915 Haziran sonunda gidenlerden geriye kalmış 300-350 kişiyi Peri’nin harman yerinde topladılar“. Tanık; büyük çoğunluğu kadın, çocuk, hasta ve ihtiyardı, diyor.

“Yola koyulmadan önce ruhsal hareketlenme başladı. Bu bizim doğup büyüdüğümüz yerlere, onun bağrında uyuyan sayısız sevdiklerimize vereceğimiz son vedaydı. Ortalık ağır bir duygusallık ve ağıt sesleriyle doldu. Biliyorduk ki, bu bir ölüm yolculuğudur. Belki Munzur köprüsünden öteye geçmeyecek kadar da sonumuz yakındı.“ (…) Kafile Xıran yolunu tuttu. Yirmi jandarma ve eşek sahibi elli Kürt kafileye eşlik ediyordu. Peri arkada kaldı. Bağlar içinden belirsizliğe ürpertiyle geçtik. Bir saat sonra Zeriköyüne ulaştık. Dağın tepesinden öte yüze devrilirken, uzaktan sis bulutu içinde Munzur’un köprüsü göründü. Bir darağacının kara siluetini andırıyordu. Peri Ermenilerinin öncüleri olan aydınlar ve siyasiler orada katledilmişti“.

O sıra on beş yaşında olan ve babasının yanında kasaplık yapan Tanık kurtuluşunu babasının arkadaşı Nüfus memuru Mustafa Efendi’ye borçludur. “Köprüye yaklaştıkça, sessizliğimiz izahı zor dehşet duygusuyla yoğunlaşıyordu. Bize refakat eden Perili Türk genci havada tuttuğu tabancasını sıvazlayarak bana yöneldi: ‘Hazır ol Ervan oğlu, sıra sende’ diye seslendi“. Çavuşa; kendisini Çemişgezek’e söylenen aileye teslim emri verildiği için kurtarılır. Kafile Vasgerd ormanını, zor patika yolları aşarak Paşağak köyüne ulaşır.

“Jandarmalar kafile içine düşmüş, adam seçiyorlardı. 60 kişi kadar kafileden ayrıldı. Yarım saat sonra silah sesleri duyduk. Öğrendik ki, gece götürülenlerin hepsi yakındaki derenin içinde zalimce öldürülmüş“. Kafile Pertek yakınlarına ulaşır ve mola verilir. “Bir an için son dakikamızın geldiğini, endişemizi yüzümüzden okuyan jandarmalar yanımıza yanaşarak; korkmayın, sizi öldürmeyeceğiz. Yalnız kimin parası varsa çıkarıp teslim etsin..!“ Kürt jandarma, aldığı 20 Osmanlı altını, kendisine Pertek’te geri verir. Kafile Pertek’te iki gün handa bekletilir. Bu sırada: “Birden annemin ağladığını duydum. Küçük kardeşim Xosrov’u götürüyorlardı. Götürenin adını sorduk, Hacı Beg dediler. Az sonra 5 yaşındaki kız kardeşim de aynı kaderi paylaştı. Annem ve ben birbirimizi teselli etmek için ‘Eh götürsünler dedik. Bari onlar bu işkence ve ölümden kurtulurlar’. Bu şekilde 50 kadar çocuk Pertekli Türklerin nüfusuna geçirildi.

Ertesi gün jandarmalar kalan 150 çocuğu dışarı çıkarıp meydanda topladılar. Kafileden ayrılmak istemeyen o sahipsiz yavruların çırpınış ve ağlayışları duyuluyordu. Birkaç çocuk doğal güdüyle geri dönmeye çalıştılar. Onlardan birinin jandarma dipçiği altında sendeleyip cansız yere serildiğine şahit oldum. Çocukları ite kaka götürdüler. Ertesi gün onların acı akibetini öğrendik. Pertek yakınlarında yüksek bir kayanın üzerinden bir bir Murat nehrine atarak boğulmaya mahküm etmişlerdi o günahsız çocukları“.

Evet, bunlar tesadüfen kurtulan birinin acı anılarıdır. Acaba bu kişiye “kurtulan“ demek yerinde bir söylem olur mu? Bunca katliama tanık birinin ruhunda derin yaralar açılınca kurtulmamıştır. “Kurtulan“ Ermeniye bakınız, gözlerindeki acıyı hemen görürsünüz. Sizi bilmem, ama ben Ermeni insanına bakınca, ister boksör, ister şarkıcı, ister sanatçı veya zengin biri olsun, gözlerinde derin acının izlerini görüyorum. Dersim Kürtleri, genelde kendisine sığınan Ermeniyi koruyup kurtarmıştır. Ancak bazı aşiretlerin de tehçir esnasında soygun yaptıkları bir realitedir. Şimdi sorumuza dönelim. Nerede Ermeniler? Anadolu’yu Mekkeleştirme çerçevesinde; pan İslamist ve pan Türkist İttihat Terakki çetesi bu halkı imha etti. Dünyanın ilk sistemli soykırımıdır. Ermeniden özür dilemek yetmez. Bu soykırımı; Almanların Holocaustu tanıdıkları gibi tanımak ve okullarda öğretmek gerekmektedir. Ermenisiz Anadolu düşünmek insana kötülüktür. Nerede Ermeniler? alintidir.ö politika
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Nerede Dersim Ermenileri?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İstanbul Afyonlular Gecesi

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bursa TunceLiLiLer Kültür Ve Dayanısma Dernegi  :: 

D E R S i M - M U N Z U R- K A L A N - M A M E K i Y E

 :: Dersim Hakkında
-
Buraya geçin: